Ikona Ikona Ikona

V Kroměříži sa uskutočnilo jedinečné podujatie legiend českého a slovenského futbalu

Autor: admin

Strieborní olympionici z Tokia 1964 Ján Geleta a Jan Brumovský, zlatí olympionici z Moskvy z roku 1980 Jindřich Svoboda (autor finálového gólu), Josef Mazura, Zdeněk Rygel, Petr Němec a Verner Lička, zlatí z ME Belehradu 1976 Alexander Vencel st., Ján Pivarník, Jozef Čapkovič, Karol Dobiáš, Antonín Panenka, Dušan Galis, Zdeněk Nehoda, Pavol Michalík, Dušan Herda a plejáda ďalších top bývalých futbalistov, ktorí čosi v minulosti na trávnikoch dokázali…Vidieť takto všetkých spolu bolo niečo úžasné a ktovie či sa to ešte niekedy podarí.

 

OFSR – Kroměříž/Milan Valko

Foto: www.fanklub.sk

 

Krásne mesto Kroměříž s nádhernými záhradami si pripomenulo 120 rokov od narodenia bývalého špičkového futbalistu a ich rodáka Josefa Silného, strieborného z MS 1934, neskôr hráča Slavie a Sparty, po ktorom pomenovali svoj štadión. Zároveň Klub ligových kanonierov oslávil 50 rokov od svojho založenia, takže sa zrodila v hlavách Vaška Tichého a Tomáša Medveďa ideálna myšlienka zorganizovať v sobotu 18. júna stretnutie všetkých žijúcich ligových kanonierov pod názvom – ,,Kanonýři v Kroměříži.“

 

 

Na Hanu prišli bývalí skvelí hráči zo všetkých kútov Česka a Slovenska. Na akcii sa zúčastnil aj rodák zo slovenských Horných Motešíc, už vyše polstoročia žijúci v Česku, 78-ročný Ján Geleta. ,,Pred dvomi týždňami som sa v Bernolákove zúčastnil na odhalení busty Jána Popluhára. Túto skvelú akciu pripravil oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie a som veľmi rád, že som mohol byť aj v Kroměříži na ďalšom výnimočnom podujatí. Pred rokom mi operovali srdce, mám tri bajpasy. Z domu už chodím málo, ale v prípade Jána Popluhára a ,,Kanonieri v Kroměříži“ som urobil výnimku,“ vravel strieborný medailista z tokijskej olympiády 1964, ktorý napriek zdravotným patáliám nestráca zmysel pre humor a životný optimizmus.

 

O futbale sa na Hanej nielen rozprávalo, ale sa aj hral. Na ihrisku sme mohli vidieť v akcii skutočné legendy českého a slovenského futbalu. Najprv v predzápase nastúpili proti sebe staré gardy Kroměříža a Bohemians, keď v drese ,,klokanov“ končil Silný ligovú kariéru. Vicemajster sveta z roku 1934 sa stal prvým hráčom, ktorý dosiahol 100 gólov v domácej najvyššej súťaži. Bohemians aj s majstrami Európy z roku 1976 Karolom Dobiášom a Antonínom Panenkom porazili domácu Hanácku Slaviu 7:2.

 

V hlavnom exhibičnom zápase členov Klubu ligových kanonierov pre autorov 100 a viac gólov v najvyšších súťažiach slovenskí internacionáli pod vedením trénerov Dušana Galisa a Ladislava Petráša porazili českých internacionálov 8:6 (3:4). Čestný výkop zápasu mal tréner českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý. Vo víťaznom tíme vo veľkej horúčave zaznamenal štyri góly Jozef Kožlej, výborným výkonom sa však blysol brankár Kamil Čontofalský. Na druhej strane hetrik dosiahol David Lafata. Za český tím nastúpili aj štyria Slováci, Ľuboš Luhový (dal dva góly), Ján Kocian, Vladimír Kinder a Pavol Diňa. V kádri mal aj Antonína Panenku a hrajúcim koučom bol bývalý tréner slovenskej reprezentácie Pavol Hapal.

 

Za Slovákov nastúpili: Kamil Čontofalský – Ladislav Pecko, František Hanc, Jozef Valachovič, Marián Had, Ľubomír Orabinec, Marek Hollý, Stanislav Šesták, Milan Ivana, Martin Obšitník, Július Šimon, Róbert Semeník, Jaroslav Timko, Jozef Kožlej, Tomáš Medveď, Filip Hološko, Andrej Porázik. Slováci víťazstvo zapili obrovskou šesťlitrovou fľašou Prosecca, ktoré zabezpečil bývalý dlhoročný kapitán slovenskej reprezentácie Marek Hamšík. A k víťazstvu im zablahoželali aj bratia Ján a Jozef Čapkovičovci, Stanislav Griga a Milan Lešický.

 

V súčasnosti je v elitnej spoločnosti ,,stovkárov“ 76 hráčov, z nich jediný útočník Milan Škoda z Mladej Boleslavi ešte pôsobí v najvyššej súťaži. Lídrom historickej tabuľky je legendárny Josef Bican so 447 gólmi pred Vlastimilom Kopeckým (252) a Davidom Lafatou (204).

 

,,Túto akciu sme plánovali aspoň rok, spolu so šéfredaktorom Gólu Václavom Tichým sme dali hlavy dokopy a za podpory mesta Kroměříž a jeho primátora Jaroslava Němca sa nám podarilo zorganizovať veľkolepé podujatie. Do tohto moravského mesta zavítalo veľa legiend, úžasných ľudí, ktorí si zaspomínali na niekdajšie krásne časy a viacerí z nich ukázali svoje umenie aj na ihrisku. Všetci sme sa v zdraví zišli a rozišli a z toho som najšťastnejší. Máme takú myšlienku, že o rok by sme rovnakú akciu zorganizovali aj na Slovensku,“ povedal nám Tomáš Medveď, riaditeľ KLK, sám člen Klubu ligových kanonierov, bývalý dlhoročný hráč viacerých slovenských klubov a prvý Slovák, ktorý hral v Číne!

 

 

 

Kroměříž sa na jeden deň stal hlavným mestom niekdajšieho čs. futbalu. Tri generácie skvelých hráčov i trénerov spomínali na časy, keď boli mladí, zdraví, plní síl a „kopali“ za svoje mužstvá. A väčšina z nich dosahovala úspechy, o ktorých sa ich nasledovníkom môže iba snívať. Kiežby sa im aspoň trocha priblížili.