Do fanzóny zavítali FUTBALOVÍ MACHRI

OFSFR – Veľké Orvište

Foto: Holienčin

Vo fanzóne pred generálkou slovenskej futbalovej reprezentácie na Euro 2024 proti Walesu sme v hoteli Phoenix v Trnave, ktorú moderoval bývalý rozhlasový reportér René Stern, sme v nedeľu 9. júna privítali Futbalových machrov. Taký je totiž názov najnovšej knihy autora Ladislava Harsányiho, ktorá na 112 stranách bohato ilustrovaných fotografiami zachytáva príbehy a profily najlepších svetových futbalistov súčasnosti, ale aj výber 15 aktuálnych slovenských reprezentantov. Publikáciu v rámci našej fanzóny uviedli do života niekdajší futbaloví machri, bývalí tréneri nášho národného tímu, Ladislav Jurkemik a Ján Kocian. Jurkemik napísal do knihy úvodné slovo a pridal aj charakteristiky našich hráčov. „Opísal som ich, ak ich vidím a vnímam, s ich prednosťami, ale aj rezervami. Nemyslím si, že som bol k nim až taký kritický. Ak niekto nedokáže prijať kritiku, nemal by byť futbalistom,“ vyslovil sa Jurkemik.

Debatovalo sa aj o nadchádzajúcich majstrovstvách Európy. „Nie sme favoriti, v Nemecku môžeme iba prekvapiť,“ poznamenal Jurkemik. „Wales nás pred turnajom, žiaľ, nepreveril,“ dodal po zápase s týmto súperom. Ján Kocian, ako znalec nemeckého futbalu, dostal otázku, ako vidí výber domácich na turnaji. „V poslednom období ich postihla istá kríza. Faktom je aj to, že kým v minulosti bolo v mužstve množstvo zvučných mien, teraz sú tam možno 2-3, aj z toho jeden končí – Toni Kroos. Sám som zvedavý, ako sa bude prezentovať nemecké mužstvo pod vedením trénera Juliana Nagelsmanna.“

Ešte predtým, ako Jurkemik a Kocian pokrstili knihu slovenskou borovičkou, autor knihy prečítal humorný text z pera principála Radošinského naivného divadla Stanislava Štepku (pre pracovnú zaneprázdnenosť sa na podujatí nemohol osobne zúčastniť), v ktorom babička (svojho času v podaní Kataríny Kolníkovej) píše svojmu vnukovi (toho času na prácach v Nemecku) list o stave obecného futbalu.

Ešte na začiatku fanzóny predseda oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie Roman Táborský zablahoželal narodeninovým oslávencom z radov fanklubu a daroval im knižnú publikáciu Futbaloví machri.

Oslávenci: Ján Helík, Gabriel Tanuška, Jozef Košút.