Na zámku v Johannisbergu so vzácnymi hosťami – Kocianom a Karhanom

OFSFR – Johannisberg Castle

Autor: Harsanyi Ladislav

Foto: Orihel Ivan

Pobyt oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie na Eure 2024 v Nemecku po pondelkovej eufórii z víťazstva nad Belgickom vo Frankfurte pokračoval v utorok exkluzívnym programom. Na zámku Johannisberg neďaleko Mainzu, obklopeného vinicami, v prekrásnom prostredí, sme privítali našich vzácnych hostí – Jána Kociana a Miroslava Karhana. Bývalých futbalistov –  reprezentantov, ktorí v Nemecku urobili svojho času nášmu futbalu skvelú reklamu.

Kocian ako prvý slovenský futbalista v bundeslige a hráč St. Pauli, Karhan ako hráč Wolfsburgu či Mainz počas celého desaťročia. Karhan prišiel na Euro 2024 na výlet spolu s takmer kompletnou rodinou – manželkou Danielou, dcérou Emmou a synom Alexom, iba druhý syn Patrick nepricestoval, lebo sa mu už začala príprava na novú sezónu. Ján Kocian zase mal v nasledujúcich dňoch v pláne návštevu dcéry v Düsseldorfe (tam žije dlhodobo) – s ňou aj jeho partnerom sa chystajú na návštevu zápasu Slovenska proti Ukrajine v tomto meste. Potom zamieri na sever do Hamburgu, kde navštívi syna a dvoch vnukov. Ak mu to čas a sily dovolia, cestou domov si ešte pozrie zápas Slovákov vo Frankfurte s Rumunskom.

Na zámku nás privítal Štefan Doktor, Slovák žijúci v Nemecku od roku 1996, ktorý šéfuje najstaršiemu rizlingovému vinárstvu na svete – konkrétne rýnskemu. Výhradne táto značka tam začala svoju púť v roku 1720. No hrozno sa tam pestovalo už oveľa skôr – približne od roku 817. V roku 1100 tam benediktíni založili kláštor, vzniklo pri ňom centrum vinohradníctva. V roku 1816 už ako zámok venoval Napoleon rakúskemu štátnemu tajomníkovi Fürstovi von Metternichovi. Až do roku 2016 platilo, že desatinu úrody museli Nemci odvádzať habsburským dedičom. Dnes patrí zámok a vinárstvo koncernu Dr. Oetkera. To všetko, a ešte veľa zaujímavého, sme sa dozvedeli z úst 51-ročného Štefana Doktora, ktorý nás previedol vinicou. Prezradil o sebe aj to, že bol slovenským sánkarským reprezentantom a po dlhej pauze sa vracia do  národného tímu v tomto športe, ktorý svoje tréningy absolvujú v Nemecku, nakoľko na Slovensku nemáme vytvorené dokonalé podmienky na tréningový proces.

Potom už nasledovala degustácia skvelých tamojších vín a perfektná trojchodová večera. Počas nich sa debatovalo najmä o futbale, keď sme využili prítomnosť našich vzácnych hostí.

Aspoň pár ich myšlienok o zápase s Belgickom a ich prognózach do ďalšieho priebehu šampionátu.

Miroslav Karhan: „Ak si odmyslím prvých päť minút, keď Belgičania nevyužili svoje dve šance a priebeh sa po našom góle zlomil, chalani sa toho zhostili veľmi dobre.  Hoci v druhom polčase Belgičania mali nejakú tú šancu, naši odolali. Belgičania boli zaskočení naším prvým gólom a dlho sa z toho nevedeli vymotať. Bolo na nich vidieť frustráciu, nedokázali sa dostať až do našej kuchyne. V druhom polčase mali síce závary pred našou bránkou, ale myslel som, že to bude v oveľa väčšom rozsahu. Nechcel by som z našich nikoho vyzdvihovať, dôležité bolo, že sme na ihrisku nemali slabého hráča. Každý vedel, čo má hrať. Som veľký odporca VAR-u, no musím uznať – v pondelok nám pomohol. Myslím si, že nás proti Ukrajine čaká rovnako ťažký zápas ako s Belgičanmi. Ukrajina musí vyhrať, kým nám bude dobrý aj bod, čo považujem za našu výhodu. Keď takticky zvládneme zápas, tak ako sme to dokázali proti Belgicku, môžeme duel proti Ukrajine dotiahnuť aj do víťazného konca. Všetko je otvorené. Všetky zápasy budú ťažké, tak proti Ukrajine, ako aj Rumunsku. Tri body, ktoré sme získali v prvom zápase, však môžu byť veľmi dôležité v konečnom účtovaní pri postupe zo skupiny. Nik nečakal, že vyhráme nad Belgickom, takisto väčšina ľudí predpokladala, že si Ukrajina poradí s Rumunskom, tak to môže byť ešte zaujímavé.“

Ján Kocian: „Úvodný zápas s Belgickom ma potešil.  Zápas som si užil, nádherná atmosféra, či už na trávniku alebo na tribúnach. Neočakával som, že príde toľko fanúšikov. Keď Dortmund hovorí o svojej žltej stene, vo Frankfurte bola modro-biela, ktorá pomáhala slovenským hráčom. Tí to ocenili po zápase. Veľmi dobrý výkon našich, zdolali favorita skupiny, východisková pozícia pred ďalšími zápasmi je optimálna. Verím, že si to už nepokazíme a uhráme body potrebné na postup. Hráči oproti predchádzajúcemu šampionátu dozreli. Kým v tých časoch veľa našich futbalistov vo svojich kluboch nehrávalo, teraz skoro všetci nastupujú v dobrých kluboch a  až na Petra Pekaríka sú aj zápasovo vyťažení. Na hráčoch vidno, že majú zápasovú prax a sú naladení na dobrej emočnej vlne. Tiež je to práca trénera, že u hráčov sú emócie a dajú ich zo seba von. Reprezentácia je v dobrom stave, čo sa týka herného systému i prístupu hráčov. Nerátal som s tým, že by Rumuni boli schopní zdolať Ukrajinu 3:0. Skôr som predpokladal víťazstvo Ukrajincov. Bude našou výhodu, že Ukrajina bude musieť ísť proti nám viac za víťazstvom. Nájdeme cestičky, protiútoky, aby sme im dali gól a znervóznili ich ešte viac. Mám také tušenie, že pri našej dobrej organizácii hry by sme už nemuseli v skupine prehrať, preto tipujem dve remízy. To by nás posunulo na postupovú pozíciu a nemuseli by sme sa triasť, či pôjdeme ďalej z tretieho miesta.“