Petra Špiláka veľmi teší, že je členom fanklubu slovenskej reprezentácie
Autor: majkaPeter Špilák patrí medzi známych funkcionárov v bratislavskom a slovenskom futbale. Vyrastal na jednom z bratislavských sídlisk v Lamači, ale keď mal 7 rokov, tak sa s rodičmi presťahoval na druhý koniec hlavného mesta Slovenska na Trnávku, kde od roku 1955 žije doteraz.
V Trnávke začal hrávať futbal, postupne prešiel všetkými vekovými kategóriami, ale venoval sa aj atletike v blízkej Mierovej kolónii. Základnú vojenskú službu absolvoval v Prostějove, kde hrával za civilný klub OP. Po návrate znova zakotvil v Trnávke. ,,V tom čase sme hrali krajské majstrovstvá, alebo divíziu, prišli k nám na výpomoc aj takí známi hráči, akými boli Buberník či Weiss najstarší. Boli to náročné súťaže, v bratislavskej hrali napríklad Rapid, Matadorka, či Spoje. Zaujímavé je tiež bolo, že môj posledný tréner v Trnávke bol Karol Pecze, ktorý vtedy začínal s úspešnou kariérou. Okrem toho sme sedem rokov boli spoluhráčmi,“ vraví P. Špilák. V 30. rokoch ho kamaráti zo Slovšportu presvedčili, aby prestúpil do miestneho Rapidu, kde bol tri roky. ,,Stalo sa tak k 1. januáru 1977, do Rapidu som prišiel v čase keď vypadol a hral o súťaž nižšie ako Trnávka. Dvakrát nám postup ušiel pomedzi prsty,“ spomína rýchly obranca P. Špilák na svoju futbalovú kariéru. Napokon Rapid sa najväčšieho úspechu dočkal až v slovenskej ére, keď v sezóne 2002/2003 prvý raz v histórii postúpil do druhej najvyššej súťaže.
Peter Špilák po skončení kariéry si na tri roky dal od futbalu pokoj a potom na podnet trénera Jara Šebestu sa stal vedúcim mužstva TJ Trnávka. V roku 1985 odišiel na dva a pol roka do Maďarska do Békécsaby, kde sa podieľal na stavbe športovej haly. Ešte v tom čase keď pracoval u našich južných susedov bol v decembri 1986 zvolený za predsedu TJ Trnávka, ktorá v tom čase združovala osem oddielov a v tejto funkcii je dodnes. Futbal hral prím a prevádzkovali ho na tomto ihrisku na Trnávke až do roku 2009. Hrali III. ligu a ako jediní v Bratislave mali aj box, teraz im ostal už iba stolnotenisový oddiel.V súčasnosti hráva tam SDM Domino, hráči seniorského tímu TJ Trnávka sa v roku 2010 zlúčili s FK Slovan Ivanka pri Dunaji.
Funkcionárska kariéra Petra Špiláka je veľmi bohatá. V roku 1990 bol zvolený do výkonného výboru Bratislavského združenia telesnej kultúry za šéfovania Jozefa Zápražného a doteraz sa podieľa na vyhlasovaní Najlepší športovec Bratislavy a najúspešnejší kolektív Bratislavy. V roku 1994 sa dostal do výkonného výboru Asociácie telovýchovných jednôt a klubov (ATJK), kde pôsobil v kontrolno-revíznej komisii až do jeho konca. V roku 1996 na pozvanie predsedu ŠTK SFZ Milana Vargu sa stal jej členom a tajomníkom a pôsobil v nej do apríla 2014. Prežil všetkých troch predsedov SFZ, Milana Služaniča, Františka Laurinca a Jána Kováčika. Dostal a j viacer é ocenenia, od roku 2006 je držiteľom Ceny fair-play Ivana Chodáka. Má bronzový aj strieborný odznak SFZ.
Peter Špilák vedel o založení oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie a dlhodobo ho sledoval. ,,Keďže som však bol v tom aj funkcionárom SFZ, tak som nepovažoval za potrebné, aby som sa stal jeho členom. Keď som v roku 2014 ukončil činnosť v ŠTK SFZ a navyše som sa zoznámil s mojim susedom, predsedom fanklubu Romanom Táborským, slovo dalo slovo a začiatkom roka 2016 vstúpil som do tohto občianskeho združenia. Navyše s Milošom Kopčom, ďalším veľkým fanklubákom som takmer 15 rokov pracoval v Slovšporte. Na prvej veľkej akcii som sa zúčastnil pri príležitosti 80. narodenín Jozefa Vengloša. Som veľmi rád, že som sa za tento krátky čas stretol s viacerými zaujímavými, úspešnými luďmi a hlavne futbalovými legendami. S Romanom Táborským často spolu komunikujeme, vždy sa snažím splniť úlohy, ktoré od neho dostanem. Dávame dokopy zberateľov autogramov, odznakov, šálov, bilténov takže si myslím, že na tomto poli je vždy čo robiť. Na zápasy našej reprezentácie chodím doma, vonku som ešte nebol, stretnutie v Česku v Lige národov si však už zrejme nenechám ujsť. Už len preto, že môj brat dlhé roky býva v Prahe,“ zakončil našu debatu Peter Špilák.